ارتودنسی بزرگسالان: ارتودنسی نامرئی

فهرست مطالب

دلایل زیادی وجود دارد که بزرگسالان نیاز به ارتودنسی داشته باشند. ممکن است در زمان نوجوانی خود دسترسی به خدمات ارتودنسی نداشته اند. در برخی موارد نیز دندان ها در سنین بالاتر دچار در هم ریختگی می شوند. از دست رفتن دندان، رشد دندان عقل و فشار وارد آمدن به سایر دندان ها از دلایل در هم ریختن دندان ها در بزرگسالی است. با این حال، درمان ارتودنسی برای خیلی از افراد به خصوص بزرگسالان مطلوب نیست. امروزه با توجه به پیشرفت های تکنولوژی، گزینه های ارتودنسی بزرگسالان به سمتی رفته است که آنها نیز می توانند به داشتن لبخندی زیباتر تمایل داشته باشند.

گزینه های ارتودنسی بزرگسالان: تطابق بیشتر با نیازهای زندگی

حدود یک پنجم بیماران ارتودنسی افراد بزرگسال را تشکیل می دهند و این تعداد همچنان به رشد است. با پیشرفت در درمان ارتودنسی، گزینه های متنوعی در دسترس است که با سبک زندگی بزرگسالان تطابق بیشتری دارند. بزرگسالان به دلیل حضور بیشتر در اجتماع، موقعیت شغلی یا تحصیلی علاقه ای به دیده شدن با براکت های فلزی ندارند. به همین دلیل ممکن است از مراجعه برای درمان خودداری کنند. در این مطلب شما را با چند روش در ارتودنسی آشنا می کنیم که به دلیل عدم استفاده از براکت های فلزی سنتی در آنها، برای اطرافیان زیاد مشخص نیستند و به همین دلیل می توانند برای بزرگسالان بیشتر مطلوب باشند.

الاینرهای شفاف:

در بین گزینه های ارتودنسی بزرگسالان استفاده از الاینر شفاف یکی از محبوب ترین روش ها است. این روش برای کسانی مناسب است که دچار درهم ریختگی خفیف دندان هستند. مشکلات پیچیده ارتودنسی با استفاده از این روش قابل اصلاح نیست. ساخت الاینرهای شفاف به صورت سفارشی انجام می گیرد و در طی زمان نظم و قرارگیری دندان ها را اصلاح می کند.

از مزایای بارز استفاده از این روش می توان به ظاهر ظریف و قابلیت برداشته شدن آن اشاره کرد. بیمار باید حدود 20 ساعت در روز الاینر را در دهان خود قرار دهد. بنابراین، در زمان غذا خوردن و مسواک زدن، الاینر از دهان خارج می شود. امکان برداشتن الاینر تمیز کردن دندان ها و مصرف مواد غذایی را برای افراد راحت تر می کند. در نتیجه مشکل گیر کردن مواد غذایی بین براکت ها نیز حذف می شود. این گزینه درمانی به آرامی دندان ها را مرتب می کند و درد و فشار کمتری در ناحیه دندان و لثه توسط بیمار حس می شود.

بریس لینگوال و سرامیکی:

همانطور که گفته شد، الاینرهای شفاف برای انحراف های عمده دندان و فک مناسب نیست. در صورتی که شما به این گونه مشکلات دچار هستید، سایر گزینه های ارتودنسی بزرگسالان شامل استفاده از براکت های لینگوال و سرامیکی می شود. امروزه براکت ها کوچک تر و راحت تر از قبل شده اند و پیشرفت های تکنولوژی باعث تسریع مدت زمان درمان شده است. براکت های سرامیکی با رنگی دقیقا مطابق دندان و سیم های شفاف، لبخندی بدون نقص را در طول درمان برای شما فراهم می کنند. اگر حتی به این مقدار هم راضی نیستید می توانید از براکت های لینگوال استفاده کنید که در پشت دندان های شما کار گذاشته می شوند و به هیچ وجه از بیرون قابل مشاهده نیستند.

کارگذاشتن بریس های لینگوال کمی دشوارتر است و هزینه بیشتری به بیمار وارد می کند. با این حال، به دلیل دیده نشدن توسط دیگران، روشی مطلوب برای بسیاری از بزرگسالان به شمار می رود.

دندان صاف دندان های سالم هستند:

ارتودنسی علاوه بر بهبود ظاهر لبخند شما، کارکرد و سلامت دندان هایتان را نیز تا حد زیادی بهبود می بخشد. دندان صاف به طور کلی به معنای دندان سالم است. این واقعیت به این دلیل است که مسواک زدن دندان های صاف بسیار آسان تر از دندان های نامرتب است. در دندان های صاف دسترسی به سطوح و نخ دندان کشیدن نیز بهتر انجام می گیرد.

بنابراین اگر دچار این گونه مشکلات هستید، مشخص بودن استفاده از ارتودنسی نباید مانع شما برای شروع درمان شود. در عین حال به شما اطمینان می دهیم که گزینه های ارتودنسی بزرگسالان با قابلیت اجرا برای نقریبا تمامی وضعیت های فک و دندان، به صورت نامرئی اعتماد به نفس و لبخند شما را بهبود می بخشند.

منبع:

aso

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *