ایمپلنت دندان چیست و چطور کار می کند؟

ایمپلنت دندان یکی از دائمی ترین روش های ترمیم دندان است که در حوزه ی دندان پزشکی شناخته شده است. ایمپلنت دندان تغییر بزرگی در زندگی و ظاهر فرد دارد و در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان و مراقبت های روتین را به خوبی پیگیری کند، بسیار محکم است و تقریبا تا آخر عمر قابل استفاده است.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان پست های تیتانیومی (ریشه) هستند که به وسیله ی جراحی به استخوان فک متصل می شود و جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می شود. هنگامی که محل ایمپلنت کاملا تثبیت شد، در وقت درمانی مقتضی تاج ایمپلنت به آن متصل می شود.

از آنجا که ایمپلنت به استخوان فک متصل می شود، جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی است. در واقع ایمپلنت ها مشکلات دندان های مصنوعی از قبیل جای گیری در دهان را حل کرده اند. پروتز دندان و بریج های مورد استفاده در ایمپلنت دچار حرکت و لغزش نمی شوند- که از مزیت مهم آنها در زمان حرف زدن و خوردن است. این حالت باعث می شود که پروتز و بریج و حتی روکش متصل به آن ظاهر طبیعی تری نسبت به دندان مصنوعی داشته باشد.


نیاز به معاینه تخصصی دندانپزشکی دارید؟


همین الان کلیک کنید و نوبت بگیرید

برای برخی افراد، استفاده از دندان مصنوعی به دلیل مشکل بروز درد در لثه و حالت تهوع امکان پذیر نیست. علاوه بر این برای جایگذاری دندان باید دندان های اطراف نیز درگیر شوند. در حالی که یکی از مزایای ایمپلنت عدم نیاز به دندان مجاور برای نگه داشتن پروتز است. برای موفقیت ایمپلنت، نیاز به لثه و استخوان فک سالم برای حمایت از ایمپلنت دارید. در عین حال جهت حفظ ایمپلنت برای تمام طول عمر رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و ملاقات منظم با دندانپزشک ضرورت دارد. ایمپلنت گران تر از روش های دیگر پروتز است و معمولا کمتر از ده درصد از آن را بیمه پوشش می دهد.

بر اساس نظر انجمن دندان پزشکی امریکا، انواع این روش درمانی عبارتند از:

درونی:

در این نوع جراحی پروتز به طور مستقیم در استخوان فک کاشته می شود. هنگامی که بافت لثه اطراف آن بهبودی یافت، به عمل جراحی دومی برای اتصال یک پست به ایمپلنت اصلی نیاز است. در نهایت، یک دندان مصنوعی (یا دندان) به صورت جداگانه بر روی یک پل یا پروتز نصب می شود.

Subperiosteal :

در این مدل از یک قاب فلزی استفاده می شود که بر روی استخوان فک درست در زیر بافت لثه نصب می شود. با التیام لثه، قاب در استخوان فک ثابت می شود. پست ها، که به قاب متصل می شود، از لثه بیرون هستند. سپس همانند مدل درونی، دندان های مصنوعی به پست متصل می شوند.

نکات مهم در مراقبت از پست تیتانیومی دندان به مدت طولانی تر شامل موارد زیر می شود:

رعایت بهداشت دهان و دندان:

مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان یک بار در روز ضروری است. با استفاده از برس بین دندانی، بین دندان ها را تمیز کنید تا بین پروتز چیزی گیر نکند. برخی از بیماران تصور می کنند، پس از اتمام درمان، دیگر نیازی به رعایت بهداشت دهان و دندان ندارند. اما باید توجه داشت، هر چند ایمپلنت بافت زنده نیست، اما لثه و استخوان حامی آن جز اساسی و ضروری برای ثابت ماندن ایمپلنت در دهان هستند. بدین ترتیب در صورتی که بیمار در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار عفونت لثه شود، شکست درمان محتمل است.

ترک سیگار:

سیگار کشیدن می تواند ساختار استخوان را تضعیف کند و این امر به شکست درمان منتج می شود. به علاوه سیگار کشیدن روند ادغام پست تیتانیومی با لثه را به تاخیر می اندازد.

معاینه توسط دندانپزشک:

جرم گیری، تمیز کردن و معاینه ی منظم شش ماه، شرایط دندان جایگزین شده را تضمین می کند. بیماری هایی نظیر پری ایمپلنتایتیس معمولا بدون درد و علامت شروع می شود. معاینه منظم توسط دندانپزشک می تواند روند تشخیص و درمان را تسریع ببخشد.

عدم جویدن غذاهای سفت:

از جویدن غذاهای سفت، آبنبات و یخ پرهیز کنید. این مواد می توانند روکش دندان را بشکنند.

منبع: Colgate و Katyteeth

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *