رادیوگرافی دندان: ملاحظات ایمنی و سلامتی

رادیوگرافی دندان یک روش تشخیصی بسیار رایج و امن در دندانپزشکی است. رادیوگرافی دندان دارای دوز بسیار کمی از اشعه است که نسبت به سایر روش های تصویربرداری بسیار ناچیز است. اگر نسبت به استفاده از این روش نگران هستید، یا تصور می کنید به دلیل سایر شرایط پزشکی باید آن را فراموش کنید، با ادامه این مطلب همراه باشید.

هنگامی که رادیوگرافی دندان با اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. یک معاینه دندانپزشکی معمولی با چهار رادیوگرافی دندان، مساوی با مقدار تابش دریافت شده در طول یک پرواز دو ساعته با هواپیماست.

چه کسانی نیاز به رادیوگرافی دندان دارند؟

رادیوگرافی دندان به منظور کمک به دندانپزشکان در تشخیص مسائلی استفاده می شود که در غیر این صورت برای چشم غیر مسلح تقریبا نامرئی هستند. در بزرگسالان از این روش برای شناسایی مشکلات مختلف و درمان صحیح آنها استفاده می شود. استفاده از این روش در تشخیص موارد زیر به دندانپزشک کمک می کند:


نیاز به معاینه تخصصی دندانپزشکی دارید؟


همین الان کلیک کنید و نوبت بگیرید

  • مناطق پوسیده، از جمله بین دندان ها یا زیر پرشدگی ها
  • از دست دادن استخوان در ارتباط با بیماری لثه
  • آبسه ها، که عفونت در ریشه دندان یا بین دندان و لثه هستند
  • تومورها
  • تغییرات در کانال ریشه

بدون رادیوگرافی دندان بسیاری از این مشکلات می تواند ناشناخته بماند. دندانپزشکان با استفاده از این روش به عنوان یک مرجع، نیز برای آماده سازی ایمپلنت های دندانی، پروتزهای دندانی، ترمیم و سایر روش های مشابه مجهزتر هستند.

ملاحظات ایمنی:

عدم آسیب رسانی این روش به بدن ثابت شده است. هر چند که در برخی تحقیقات ارتباط مواجهه مداوم با اشعه ثابت شده است، اما مقدار این تابش در دندانپزشکی ناچیز است. در عین حال دندانپزشک می تواند به روش های مختلف مقدار تابش اشعه ایکس را از مقدار معمول نیز کمتر سازد. استفاده از یک رادیوگرافی به جای چندین مرتبه برای هر ترمیم می تواند در کاهش مقدار مواجهه فرد مفید باشد. همچنین می توانید در مورد تغییر تنظیمات دستگاه به حداقل مقدار تابش مورد نیاز، به خصوص برای تشخیص و درمان بیماری در کودکان، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

روش دیگر در کاهش مقدار مواجهه با اشعه در دندانپزشکی استفاده از کاورهای مخصوص برای روی برخی نواحی بدن است. این کاورها بدن را از جذب اشعه محافظت می کند. از این روش برای زنان بارداری استفاده می شود که به رادیوگرافی دندان نیاز دارند. این پوشش بر روی شکم بیمار قرار می گیرد و رادیوگرافی تا حد امکان تنها در یک مرحله و با حداقل میزان تابش انجام می گیرد.

منبع

۱۲۳dentist

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] شما نیز می توانید از روش های زیر برای کنترل تهوع حین رادیوگرافی دندان و حفظ آرامش خود استفاده […]

  2. […] می تواند دندان عقل را معاینه کند و رشد آن را بر اساس رادیوگرافی تحت نظر بگیرد. در صورتی که مشکلی ایجاد شود، دندان باید […]

  3. […] فک و وجود سفتی یا درد در عضلات صورت انجام می دهد. یک رادیوگرافی پانورامیک نیز می تواند وجود مشکل جدی در فک را نشان دهد. […]

  4. […] از دندان ها دارای ترک هایی ریزی هستند که گاهی حتی در رادیوگرافی نیز مشخص نمی شود. گاهی اوقات نیز این ترک ها زیر لثه است. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *