فرنکتومی: برداشتن بافت اضافی فرنوم لبی یا زبانی

فهرست مطالب

در حفره دهان، اکثر افراد دارای دو بافت به نام فرنوم هستند که در داخل و اطراف دندان ها و لثه قرار دارند. اما اگر این بافت عملکرد دهان را مختل کند چه می شود؟ در این صورت درمانی به نام فرنکتومی می تواند راه حل مشکل باشد.

فرنکتومی چیست؟

دو نوع فرنوم در دهان وجود دارد: فرنوم زبانی و لبي.

فرنوم زبان بین پایه زبان و کف دهان قرار دارد. این فرنوم در اندازه های مختلف دیده می شود. در صورتی که طول فرنوم حرکت زبان را محدود کند، روشی به نام فرنکتومی برای رها کردن زبان انجام می شود. این روش می تواند توسط یک دندانپزشک عمومی یا یک جراح دهان انجام شود. هدف آزاد کردن زبان و روانی در صحبت کردن و حرکات زبان است.

در قوس بالا، بافتی که لثه را به لب متصل می کند، فرنوم لبي نامیده می شود. در صورتی که فرنوم بیش از حد طولانی باشد، از لثه عبور کرده و به قسمت دندان های جلو پیشروی می کند. وقتی فرنوم لبی بیش از حد بزرگ باشد، می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان های پیشین شود. عمل جراحی برداشتن فرنوم توسط دندانپزشک عمومی یا جراح دهان انجام می شود. اما در صورتی که فرنوم باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شده باشد، برای تعیین زمان انجام جراحی باید با ارتودنتیست مشورت شود.

روش انجام:

بسته به ترجیحات پزشک و محدودیت های روش، فرنکتومی ممکن است با چاقوی جراحی یا لیزر مخصوص برش بافت نرم انجام شود. در برخی موارد، برای دستیابی به نتایج ایده آل، ترکیبی از این دو ابزار استفاده می شود.

بهبودی پس از جراحی:

در بسیاری از موارد، بیمار پس از جراحی درد و تورم کمی خواهد داشت. عملکرد لب و زبان به صورت طبیعی انجام خواهد گرفت. بسیاری از بیماران حتی متوجه عوارض جراحی نخواهند شد.

برخی از بیماران مقداری سوزش حس خواهند کرد. استفاده از دهان شویه تجویز شده توسط پزشک می تواند به کشتن باکتری ها، محافظت از منطقه جراحی و تسریع بهبودی کمک می کند.

پس از چند بر معاینه، روال بهداشت دهان و دندان بیمار و معاینات دندانپزشکی به حالت قبل باز خواهد گشت.

فرنکتومی روش بسیار ساده ای است که برای بهبود سلامت دهان و دندان و داشتن لبخندی زیبا می تواند در هر سنی انجام گیرد.

منبع:

colgate

مطالب مشابه

3 پاسخ

  1. سلام من دوتا دندان جلوم فاصله داشت ارتودنسی کردم الان به ظاهر چسبیده اما از ریشه نه. باید چیکارکنم مقداری گوشت اضافه هم آورده لثه ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *