مزایای دهانشویه در مقایسه با معایب آن:

فهرست مطالب

مزایای دهانشویه می تواند چیزی بیشتر از خوش بو کردن دهان باشد. در واقع ارتقا سلامت دهان و دندان یکی از مهمترین مزایای این محصول بهداشتی است.

روی برچسب محصول مورد نظر خود را بخوانید. احتمالا عبارت هایی نظیر مبارزه با پلاک، سفید کننده دندان و مبارزه با بیماری لثه نوشته شده است. اما آیا این ادعاها حقیقت دارند؟ پاسخ هم بله و هم خیر است.

چهار مزایای دهانشویه:

کاهش احتمال پوسیدگی دندان:

شستشوی دهان با محلول حاوی فلوراید می تواند احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهد. تحقیقات زیادی به مزایای فلوراید در کاهش از دست رفتن مواد معدنی دندان اشاره داشته اند.

مبارزه با بیماری لثه:

در اثر بیماری پریودنتال، لثه و حفره دندان ملتهب می شود. باکتری ها و پلاک می توانند موجب عفونت بافت شوند. یک دهانشویه آنتی باکتریال مانند دهانشویه های حاوی الکل یا کلرهگزیدین می توانند از بیماری پریودنتال پیشگیری کنند.

تسکین آفت دهان:

دهانشویه با سم زدایی از ناحیه زخمی می تواند میزان باکتری های ملتهب کننده را کاهش دهد. هر چند که این کار را محلول آب نمک نیز می تواند انجام دهد.

مراقبت از زنان در دوره بارداری:

بیماری پریودنتال بزرگترین خطر پیش روی زنان باردار است که می تواند موجب زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد در هنگام تولد شود. باکتری های دهان می توانند وارد جریان خون مادر شده و موجب افزایش التهاب شوند که خود محرکی بر انقباض است. دهانشویه می تواند با پیشگیری از بیماری پریودنتال سهم زیادی در سلامت دهان و دندان مادران باردار داشته باشد.

مزایای دهانشویه بسیار است، اما نباید فراموش کرد که تمام دهانشویه ها با هم یکسان نیستند. برای انتخاب محصول مناسب با نیازهای خود با دندانپزشک مشورت کنید.

معایب دهانشویه:

دهانشویه دارای معایبی نیز هست. در واقع این محصول در موارد زیر نمره بد می گیرد:

التهاب آفت دهان:

در صورتی که درصد الکل دهانشویه بالا باشد، می تواند به جای کمک به درمان آن به تشدید عارضه بیانجامد.

ماسکه کردن بوی بد دهان:

دهانشویه باعث تازه شدن نفس می شود، اما اغلب کوتاه مدت است. هیچ نوع دهانشویه ای نمی تواند جای مسواک و رعایت کامل بهداشت دهان و دندان را بگیرد. در واقع استفاده از دهانشویه به جای مسواک، مانند آن است که حمام نگیرید و به خود عطر بزنید.

ارتباط با سرطان دهان:

بحث هایی وجود دارد که بر ارتباط دهانشویه حاوی الکل با سرطان دهان اشاره دارند. هر چند که برخی تحقیقات بر این نکته اشاره دارند که شستشوی دهان با درصد پایینی از الکل متفاوت از نوشیدن آن است. با این حال، بهتر است مصرف این محصول با احتیاط انجام شود.

منبع:

everydayhealth

مطالب مشابه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *