مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان

مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان به حدی نسبت به روش های پیشین زیاد است که عجیب نیست بیشتر مراکز درمانی به استفاده از آن رو آورده اند. این روش با صرفه جویی و دقت بالا برای کلینیک های دندانپزشکی و مزایای درمانی برای بیماران همراه است.

:مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان

گاهی برای تشخیص درست ممکن است لازم باشد بیمار به دفعات تحت رادیوگرافی قرار گیرد. اما به دلیل صدمات بالقوه، برخی از بیماران از این کار اجتناب می کنند. این ممانعت روند درمان را با اشکال رو به رو می کند. به همین دلیل مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان مانند زمان گرفتن سریع، بهبود کیفیت تصویر و میزان تابش کم می تواند این مشکل را به سادگی بین بیمار و دندانپزشک حل کند.

در روش های سنتی، بیمار تصوری از شدت مشکل و نحوه اتخاذ تصمیمات درمانی ندارد. بیمار تنها روی صندلی درمانی نشسته است و دیگران در حال تصمیم گیری هستند. این امر می تواند اعتماد به درمان و پذیرش دلیل نیاز به اعمال درمانی پیچیده را با مشکل مواجه سازد. در حالی که تصاویر دیجیتال معمولا در مانیتورهای بزرگ قابل نمایش هستند و بیمار می تواند به خوبی از وضعیت خود آگاهی یابد.


نیاز به معاینه تخصصی دندانپزشکی دارید؟


همین الان کلیک کنید و نوبت بگیرید

کیفیت بالای تصویر در این روش، امکان تغییر کنتراست و رنگ تصویر، امکان زوم روی تصویر و سایر ویژگی های دیجیتال باعث می شود که تشخیص حفره های زیر و مشکلات جزئی دهان و دندان دقیق تر و بهتر انجام شود. بنابراین دندانپزشک می تواند درمان دقیق تر و بهتری را به بیمار ارائه دهد.

صرفه جویی در زمان از دیگر مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان است. کیفیت بالای تصاویر و عدم نیاز به پردازش فیلم رادیوگرافی مساوی با صرفه جویی در زمان است. صرفه جویی در زمان گرفتن و چاپ فیلم به نفع دندانپزشک و بیمار است. در طول هفته ها و ماه ها، همین دقایق اندک صرف شده برای گرفتن و پردازش فیلم رادیوگرافی، به ساعت های زیادی تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، زمانی که پیش از این برای انتظار جهت رسیدن فیلم رادیوگرافی صرف می شد، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال می تواند صرف معاینه یک بیمار در صف انتظار شود.

این مزیت برای بیمار نیز مهم است. بسیاری از بیماران دچار ترس از دندانپزشکی هستند و تمایلی به صرف دقایق طولانی در مطب دندانپزشک ندارند. به علاوه بسیاری از بیماران مشغله های زیادی در زندگی روزمره خود دارند و برای بازگشت به روتین زندگی خود عجله دارند. اگر زمان صرف شده برای درمان هر بیمار از یک ساعت و نیم به یک ساعت تقلیل یابد، بیمار نیز از زمان صرف شده در مطب دندانپزشکی راضی خواهد بود. اگر بیمار حس کند که کلینیک دندانپزشکی برای وقت او ارزش قائل شده است، به احتمال بیشتری باز هم برای معاینه و درمان به آن بازخواهد گشت.

امروزه بیماران بیشتر از قبل در مورد تابش نگران هستند. در رادیوگرافی سنتی ممکن است بیمار حرکت کند یا فیلم در دهانش بلغزد. این امر باعث تکرار رادیوگرافی خواهد شد. بنابراین نه تنها روند جابجایی و جای گذاری فیلم، گرفتن عکس و تکرار آن و پردازش فیلم زمانبر و پر هزینه است، بیمار را در معرض میزان تابش غیر ضروری قرار می دهد. کاهش نیاز به تکرار دفعات رادیوگرافی برای برخی بیماران مانند مادران باردار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

منبع:

softwarefordentists

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *