میکرودونشیا چیست: طبقه بندی عارضه

فهرست مطالب

گاهی افرادی را می بینیم که نسبت به شکل و فیزیک صورت خود دندان های بسیار کوچکی دارند و از خود می پرسیم چرا این طور شده است؟ این عارضه میکرودونشیا نامیده می شود و به دلیل اختلالات رشد در طول دوره رشد دندان ها رخ می دهد که منجر به غیر طبیعی شدن اندازه دندان می گردد.

میکرودونشیا چیست؟

میکرو به معنی کوچک و دونشیا به معنی حالتی مربوط به دندان است. بنابراین اطلاق این عبارت به یک فرد به معنی داشتن دندان های بسیار کوچک است. کسی که یک یا چند دندان کوچک تر از حالت طبیعی دارد به این عارضه مبتلاست. این دندان های کوچک ممکن است ظاهری طبیعی یا غیر طبیعی داشته باشند. دندان ممکن است شکلی طبیعی داشته باشد اما به لحاظ سایز کوچک باشد یا ممکن است سایز آن طبیعی باشد اما به شکل مثلث باشد. در بسیاری موارد، ریشه چنین دندان هایی نیز بسیار کوچک است در حالی که تاج دندان می تواند شکلی تقریبا طبیعی داشته باشد.

طبقه بندی میکرودونشیا:

این عارضه به سه دسته تقسیم می شود:

  • میکرودونشیا موضعی

همانطور که از نام آن بر می آید، تنها یکی از دندان ها دچار این عارضه می شود. به طور معمول این دندان آخرین دندان پیشین فک بالا یا سومین مولار است. گاهی علت این عارضه می تواند کوچک بودن یک طرف صورت نسبت به طرف دیگر باشد.

  • میکرودونشیا عمومی نسبی

علت این عارضه واقعا میکرودونشیا نیست بلکه نوعی خطای دید باعث این تصور می شود. به عبارت ساده تر، در صورتی که دندانی کمی کوچک تر از حالت طبیعی در فکی رشد کند که کمی بزرگ تر از حالت معمول است، به نظر می رسد که دندان ها بسیار کوچک هستند. چنین حالتی می تواند به علت به ارث رسیدن فک بزرگ از یک والد و دندان های کوچک از والد دیگر به وجود آید.

  • میکرودونشیا کاملا عمومی

در این دسته بندی، تمام دندان های بیمار تحت تاثیر عارضه قرار دارند. در این حالت، وجود یک دندان طبیعی در دهان بیمار استثنا تلقی می شود. این عارضه بسیار نادر است و تحت تاثیر سایر عارضه های پزشکی مانند کوتولگی هیپوفیزی یا سندرم داون به وجود می آید. در عین حال، نیاز به شیمی درمانی و پرتو درمانی در دوره رشد دندان های کودک نیز می تواند بیمار را دچار این عارضه سازد.

معایب:

این عارضه با دو عیب مهم همراه است. ابتدا دندان های کوچک ظاهر بیمار را تحت تاثیر قرار می دهند. تفاوتی ندارد که بیمار به نوع عمومی یا موضعی بیماری دچار باشد، به هر حال ظاهر بیمار تحت تاثیر قرار می گیرد و این به لحاظ اجتماعی برای وی یک نقص به شمار می رود. چنین عارضه ای برای زنان بیشتر از مردان یک نقص به شمار می رود.

دوم، فضای خالی اطراف دندان کوچک، باعث تغییر موضع دندان های مجاور می گردد. به طور طبیعی دندان ها به پر کردن فضاهای خالی تمایل دارند. در نتیجه بیمار ممکن است دچار مال اکلوژن یا در هم ریختگی دندان ها شود. بروز این عارضه می تواند تمیز کردن دندان ها را با مشکل مواجه کند.

منبع:

arlingtontexasdentist

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *