پرکننده آمالگام: همه چیز در مورد آن

اکثر مردم پرکننده آمالگام را به عنوان پرکننده نقره ای می شناسند. آمالگام دندانی مخلوطی از جیوه، نقره، قلع و مس است. جیوه، تشکیل دهنده حدود ۵۰ درصد از این ترکیب، برای ایجاد اتصال بین فلزات و ایجاد یک پرکننده سخت، قوی و با دوام استفاده می شود. پس از سالها تحقیق، مشخص شده است که جیوه تنها عنصری است که این فلزات را به شکلی به هم پیوند می دهد که به راحتی می توان از آن در ترمیم حفره دندان استفاده کرد.

جیوه موجود در پرکننده آمالگام بی خطر است؟

جیوه موجود در پرکننده آمالگام دندان سمی نیست. وقتی جیوه با مواد دیگر موجود در پرکننده ترکیب می شود، ماهیت شیمیایی آن تغییر می کند و در نتیجه اساسا بی ضرر می شود. مقدار جیوه انتشار یافته در دهان تحت فشار جویدن بسیار کم است و دلیلی برای نگرانی نیست. در واقع مقدار جیوه موجود در هوا، آب و مواد غذایی بیشتر از جیوه آمالگام افراد را بیمار می کند.

مطالعات علمی مداوم در طول ۱۰۰ سال گذشته همچنان ثابت می کند که آمالگام مضر نیست. ادعاهای نادر برخی بیماران مبنی بر بیماری ناشی از جیوه در آمالگام هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده اند.


نیاز به معاینه تخصصی دندانپزشکی دارید؟


همین الان کلیک کنید و نوبت بگیرید

چرا دندان پزشکان از آمالگام استفاده می کنند؟

پرکننده آمالگام دندانی در آزمون های ۱۵۰ سال گذشته از نظر مقاومت و مدت دوام در دهان سربلند بوده است. این ماده هنوز هم یکی از بی خطر ترین، بادوام ترین و ارزان ترین پرکننده برای ترمیم حفره است. از سوی دیگر کار با پر کننده آمالگام برای دندان پزشکان راحت تر از گزینه های دیگر است.

مزیت آمالگام بر جایگزین های آن چیست؟

جایگزین های آمالگام، مانند پرسلین و کامپوزیت رزین پر هزینه تر هستند. ترمیم با پرسلین نسبت به آمالگام طولانی تر است و ممکن است دو جلسه طول بکشد. پرکننده رزین کامپوزیت سفید، زیبا و جذاب است، اما برای قرارگیری روی حفره به زمان بیشتری نیاز دارد. از سوی دیگر دوام همه این جایگزین ها نسبت به آمالگام کمتر است.

معایب پرکننده آمالگام چیست؟

بزرگ ترین عیب آمالگام از بین بردن ظاهر زیبای دندان است. از سوی دیگر به دلیل نیاز به حفاری بیشتر برای به کارگیری آمالگام، امکان تخریب بافت سالم دندان و شکست دندان به دلیل تراش بیش از حد وجود دارد.

استفاده از این ماده در بیماران آلرژیک به جیوه به چه صورت است؟

بروز آلرژی به جیوه در کمتر از یک درصد از جمعیت رخ می دهد. افرادی که به آلرژی به جیوه مشکوک هستند باید توسط پزشک متخصص آزمایش شوند و در صورت لزوم، جایگزین های مناسب برای آنها تجویز شود. آیا باید آمالگام موجود در دهان بیماران برداشته شود؟ خیر، بدون وجود ضرورت این کار موجب وارد آمدن هزینه غیر ضروری به بیمار و آسیب احتمالی به دیواره ضعیف دندان می شود.

منبع

knowyourteeth

1 پاسخ
 1. هنگامه
  هنگامه گفته:

  سلام . خواهش میکنم دکتر ها قبل از پر کردن دندان با این مواد با بیمار خود گفتگو کنند .
  من رفته بودم کلینیک امام علی ، دکتر بدون مشورت با من سه تا از دندان هایم را با آمالگام پر کرد . که من خیلی ناراحت شدم . خیلی نمای زشتی داره . افتضاحه .
  کمکم کنید . هنوز بعد از ده روز درد میکنه .چی کار کنم .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *