پوسیدگی دندان زیر روکش: آیا امکان پذیر است؟

فهرست مطالب

شدت پوسیدگی دندان در برخی موارد به قدری زیاد است که تاج و دیواره دندان از بین می روند یا تضعیف می شوند. در این صورت برای حفظ دندان از روکش (تاج مصنوعی) بر روی آن استفاده می شود. برخی تصور می کنند که استفاده از روکش روی دندان آن را در برابر پوسیدگی مجدد مقاوم می کند، در حالی که چنین نیست. این تصور غلط باعث می شود که بیماران بهداشت دهان و دندان خود را جدی نگیرند. به همین دلیل، پس از مدتی با پوسیدگی دندان زیر روکش مواجه می شوند.

پوسیدگی دندان زیر روکش چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که دندانپزشک می خواهد از روکش روی دندان شما استفاده کند، تمام پوسیدگی یا حفره های زیر آن را حذف می کند. در عین حال برای جایگذاری روکش روی باقی مانده دندان مقداری از ساختار آن را می ساید. بدین ترتیب روکش روی دندان قرار می گیرد و در عین حال اندازه آن درست همانند یک دندان معمولی باقی می ماند. در این صورت خط اتصال روکش و دندان دقیقا در نزدیکی لثه است.

این بدان معناست که شما هنوز هم در زیر روکش و تا فاصله خط لثه دارای ساختار دندانی بدون پوشش هستید. بنابراین اگر برای حذف پلاک و باکتری های زیر خط لثه مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، ممکن است حفره دیگری درست در همان قسمت از دندان ایجاد شود.

وجود روکش و عصب کشی پیشین باعث می شود که پوسیدگی مجدد دیر تشخیص داده شود و شرایط دندان پیچیده تر شود.

پوسیدگی دندان زیر روکش: راه های درمان

اگر دچار پوسیدگی دندان زیر روکش شوید، چند راه درمانی محتمل است:

 • در صورتی که حفره بیش از حد به پالپ نزدیک شده باشد و قبلا عصب کشی نداشته باشید، دندان پزشک دندان را عصب کشی می کند.
 • ممکن است به روشی تحت عنوان افزایش طول تاج نیاز داشته باشید. استفاده از این روش به معنای تراشیدن مقداری از استخوان حامی دندان جهت ایجاد فضای کافی برای دندانپزشک برای حذف تمام حفره ها و پوسیدگی و آماده سازی دندان برای دریافت روکش است.
 • در صورت پیشرفت زیاد پوسیدگی ممکن است نیاز به کشیدن دندان پیدا کنید.
 • اگر در هر صورت دندان حفظ شود، به احتمال زیاد به ساخت روکش جدید نیاز پیدا خواهید کرد.

تمام روش های درمانی ذکر شده در بالا، به جز کشیدن دندان، برای بیمار بسیار پر هزینه است. بنابراین توصیه می شود که به بهداشت دندان روکش شده خود نیز همانند سایر دندان ها دقت کنید تا دچار عواقب جسمی و مالی آن نشوید. مسواک کردن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است. معاینه شش ماه یکبار دندان ها باعث می شود که هر گونه مشکل به موقع تشخیص داده شود و درمان راحت تر و با هزینه کمتر انجام شود.

منبع:

oralanswers

مطالب مشابه

10 پاسخ

 1. باسلام
  دوسال پیش دندانم را عصب کشی و پر کردم اما به دلایل مالی نتوانستم بلافاصله روکش کنم
  دوهفته پیش برای روکس کردن اقدتم کردم اما به علت پوسیدگی دوباره مجبور له ترمیم شدم
  بعد از خالی کردن دندان و پر کردن مجدد و تراشیدن برای قالب گیری هنوز قسمتی از دندانم قهوه ای پر رنگ است
  علت چیست? ممکن است هنوز پوسیدگی داشته باشد?
  اگه این طور باشد چکار کنم?
  هزینه ای که پرداخت کردم بر میگردونن ?
  یا رایگان درستس مبکنن? ??

  1. سلام ایا قبل از گذاشتن روکش دندان سالم حتما باید عصب کشی انجام بدیم من بخاطر تحلیل لثه مجبور شدم دندونای جلویمو روکش کنم دکتر عصب کشی نکرد و روکش گذاشته الان بعداز دوسال عفونت کرده باید عصب کشی کنم

 2. سلام من هفت سال پیش دندونهامو روکش کردم یکی ازدندونهام عکس گرفتم زیر روکش کلا خراب شده میشه یکی ازروکشهارو برید دوباره گذاشت

 3. سلام من دوسال پیش 6 قالب جلو بالا رو روکش کردم. الآن دندان نیش پوسیده باید چکار کنم

  1. ضمن برداشتن روکش چنانچه دندانهای زیر روکش همراه روکش خارج نشوند امکان ترمیم وجود دارد

 4. سلام خسته نباشین ببخشید دندونی که در عکس نشون نداده ب عصب رسیده رو میشه عصب کشی کرد؟

 5. سلام من ۱۰ سال پیش سه تا از دندونای کناریم باهم روکش کردم و عصب کشی هم شده و پارسال به دلیل بو دادن در قسمت روکش به دندان پزشک مراجعه کردم و نهایتا روکش جدید درست شد…اما درست ۳ روز بعدش دوباره بو میداد..چندین بار من اومدمو رفتم تا یکسال دیگه گذشت و روکش های جدیدم افتادن…و متوجه شدم پایه ای ک برای روکش گذاشتن یکیشون لق شده و بو از اونه.‌.الان من باید چیکار کنم.راه حل شما چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *