کانتورینگ لثه: روشی در درمان لبخند لثه ای

فهرست مطالب

حتی اگر فرد دندان هایی مرتب، سالم و متقارن داشته باشد، چنانچه خط لثه ناصاف یا از خط لب بلندتر باشد، باز هم زیبایی لبخند فرد تحت تأثیر قرار می گیرد. بسیاری از دندانپزشکان، لثه ای که بسیار بزرگ و بیرون زده است را لبخند لثه ای می نامند. این وضعیت باعث می شود دندان ها کوچک تر به نظر برسند و همچنین اعتماد به نفس فرد را در هنگام لبخند زدن کم می کند. این عارضه می تواند به دلایل ژنتیکی یا در اثر مصرف برخی داروها ایجاد شود. در حالت ایده آل، باید سطحی کم و یکدست از لثه نمایان باشد و بیشتر به عنوان چهارچوبی برای تکمیل لبخند فرد عمل کند. خوشبختانه، امروزه لبخند لثه ای را می توان از طریق نوعی جراحی دندانپزشکی به نام کانتورینگ لثه درمان کرد.

عامل عدم تقارن خط لثه چیست؟

عوامل متعددی می توانند باعث کم بودن یا بیش از حد بودن بافت لثه شود. زمانی که لثه بخش زیادی از دندان را بپوشاند، دندان کوچک تر به نظر می رسد.

همان طور که گفته شد عواملی مانند ژنتیک و مصرف برخی داروها می توانند عامل عدم تقارن خط لثه باشند. با این حال، تحلیل لثه نیز عارضه ای است که در آن خط لثه از حالت تقارن خارج می شود و در بخش هایی کمتر یا بیشتر دیده می شود. تحلیل لثه می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد.

جراحی کانتورینگ لثه چطور انجام می شود؟

کانتورینگ لثه به طور کلی یک جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود که در اغلب اوقات ضرورت پزشکی ندارد. بسیاری از بیماران تنها برای بهبود ظاهر لبخند خود از این روش استفاده می کنند. با این حال، در برخی از بیماران این روش برای افزایش طول تاج دندان، کاهش پاکت پریودنتال، و بازسازی بافت لثه ضرورت می یابد.

در گذشته، برای جدا کردن بیرون زدگی های لثه در بیمارانی که لبخند لثه ای داشتند، از تیغ استفاده می شد که ممکن بود منجر به خونریزی شده و فرآیند بهبود را سخت کند. اما امروزه، با پیدایش تکنولوژی دندانپزشکی با لیزر و وسایلی مانند لیزر دیودی، می توان لثه های بیماران را به گونه ای تراش و شکل داد که کاملاً با لبخند افراد متناسب باشد. این تکنولوژی، جراحی کانتورینگ لثه را به جراحی سریع، ساده و تقریبا بدون درد بدل کرده است.

برای شروع فرآیند کانتورینگ لثه با لیزر، ابتدا متخصص با استفاده از یک مداد خطی را روی لثه می کشد تا مقدار بافت اضافی مشخص شود. سپس، دهان بیمار با حسی موضعی بی حس می شود تا فرد متحمل درد نشود. سپس دندانپزشک از لیزر دیودی برای جدا کردن بافت اضافی لثه و تراشیدن خط لثه به صورت متقارن استفاده می کند. لیزرهای دیودی در هنگامی که برش ایجاد می کنند، بافت را می سوزانند که در نتیجه خونریزی کمتری ایجاد شده و به طور چشمگیری احتمال بروز عفونت در فرد کاهش پیدا می کند. کل فرآیند جراحی کانتورینگ لثه در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک انجام می شود.

بسیاری از دندانپزشکان عمومی و متخصصان پریودنتیست (متخصص بیماری های لثه) می توانند کانتورینگ لثه را انجام دهند. پیش از اقدام به جراحی، از میزان تجربه و دانش پزشک مورد نظر سوال کنید.

هزینه کانتورینگ لثه چقدر است؟

هزینه این روش جراحی به شدت ناهمواری خط لثه بستگی دارد. در عین حال، این روش درمان تحت پوشش بیمه نیست، زیرا جز روش های زیبایی طبقه بندی می شود.

مراقبت های بعد از جراحی کانتورینگ لثه با لیزر چگونه است؟

روز جراحی، بیمار باید استراحت کند و فعالیت های فیزیکی خود را محدود کند. بهبودی بافت لثه چند روز تا چند هفته طول می کشد.

بعد از جراحی لیفتینگ لثه، ممکن است بیمار تا یک هفته دچار ورم یا درد در لثه ها شود. با این حال، این وضعیت، حداقلی بوده و با فعالیت های روزانه مانند صحبت کردن، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات تداخلی ندارد. فرد باید تا چند روز بعد از عمل از غذاهای نرم استفاده کرده و از مصرف غذاهای تند یا محتوی هسته و دانه خودداری کند. مصرف مواد غذایی خنک مانند بستنی و آبمیوه های غیر اسیدی سرد می تواند به تخفیف درد کمک کند.

با وجودی که لثه ها دچار کمی درد و التهاب هستند، اما هنوز هم باید رعایت بهداشت دهان و دندان توسط مسواک صورت گیرد. نخ دندان کشیدن و مسواک زدن باید با ملایمت بیشتری نسبت به همیشه انجام شود، تا بافت حساس لثه آسیب نبیند. برای شستشو و تمیز کردن دهان، می توانید از یک دهانشویه ملایم که فاقد الکل باشد استفاده کنید تا باکتری های دهان را از بین ببرد. برای انتخاب بهترین گزینه دهانشویه، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دندانپزشک برای تسکین درد یا ناراحتی فرد، مسکن های درد مانند ایبوپروفن تجویز خواهد کرد.

در صورتی که دچار درد، خونریزی و تورم غیر طبیعی شده اید، هر چه سریع تر با دندانپزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

فواید و خطرات کانتورینگ لثه چیست؟

افرادی که لثه های نامتقارن دارند و یا لثه هایی دارند که سطح بیشتری از دندان هایشان را پنهان می کنند، بهترین گزینه برای کانتورینگ لثه با لیزر هستند. یک دندانپزشک زیبایی مجرب، شکل خط لثه را برای بلندتر کردن دندان ها تغییر داده، میزان سطحی از لثه که هنگام لبخند زدن نمایان می شوند را کاهش داده و خط لثه ای متقارن تر ایجاد می کند. بنابراین این روش می تواند اعتماد به نفس و ظاهر بیمار را بهبود ببخشد.

چنانچه دندانپزشک زیبایی مجربی را برای درمان انتخاب کرده باشید، احتمال بروز عوارض حین یا بعد از عمل کانتورینگ لثه با لیزر کم خواهد بود. اما با این حال باز هم ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. خونریزی بیش از حد، تورم لثه ها و واکنش آلرژیک نسبت به بی حسی از عوارض این جراحی هستند.

اگر از ظاهر لبخند و لثه های خود ناراحت هستید، در مورد امکان استفاده از روش کانتورینگ لثه با دندانپزشک مشورت کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که همانند هر نوع روش زیبایی دیگر، نتیجه این روش نیز به تجربه و هنر دندانپزشک بستگی دارد. پیش از شروع جراحی، می توانید از جراح تقاضا کنید که آلبوم عکس های قبل و بعد از عمل لثه بیماران خود را به شما نشان دهد.

منبع:

docshop

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *