دندان مصنوعی اکریلیک یا پرسلین: کدامیک بهتر است

فهرست مطالب

از دست دادن دندان برای صورت ناخوشایند است، اما دندان مصنوعی می تواند ظاهری کاملا یکسان با دندان طبیعی داشته باشد. دندان های مصنوعی از مواد مختلفی ساخته می شود که شامل پرسلین، رزین اکریلیک و رزین کامپوزیت می شوند. در این بین دندان مصنوعی اکریلیک و پرسلین رایج ترین نوع هستند. انتخاب بهترین نوع برای شما باید با توجه به سایش، طول عمر و نحوه مراقبت از پروتز انجام شود.

مقایسه ای بین دندان مصنوعی اکریلیک و پرسلین:

سایش:

دندان مصنوعی پرسلین ماده مقاوم تری نسبت به اکریلیک است، بنابراین دندان پرسلین طول عمر بیشتری دارد. از آنجا که دندان پرسلین در برابر سایش مقاومت بیشتری دارد، در طولانی مدت بهتر از دندان مصنوعی اکریلیک می تواند حرکات طبیعی فک و تراز آن را حفظ کند. دندان مصنوعی اکریلیک با گذشت زمان دچار فرسایش می شوند و این امر باعث کوتاه تر شدن دندان می شود.

استحکام

دندان پرسلین مستعد شکستن و ترک خوردن است. احتمال شکستن دندان مصنوعی اکریلیک کمتر است. اگر به دندان مصنوعی جزئی نیاز دارید و دندان مصنوعی قرار است به دندان طبیعی سمت مخالف برخورد کند، بهتر است به جای پرسلین از اکریلیک استفاده کنید. دندان مصنوعی پرسلین باعث سایش شدید دندان طبیعی می شود.

از دست دادن استخوان:

برای افرادی که دچار کمبود استخوان در فک یا لثه های ناسالم هستند، دندان مصنوعی اکریلیک ترجیح داده می شود. جویدن باعث اعمال فشار روی پروتز می شود که این فشار به استخوان زیر آن منتقل می شود. فشار مداوم می تواند استخوان زیر پروتز را تغییر دهد که موجب تغییر اکلوژن فک می شود. اگر دندان مصنوعی دو فک به خوبی روی هم تراز نشوند، فشار نامتقارن باعث افزایش آسیب به استخوان می شود. دندان پرسلین این فشار را با شدت بیشتری به استخوان منتقل می کند که در این صورت انتخاب دندان مصنوعی اکریلیک بهتر است.

تمیز کردن:

دندان های اکریلیک در برابر رنگ و لکه مقاوم هستند، اما ممکن است حاوی چاله های میکروسکوپی باشند که موجب تجمع باکتری و پلاک می شوند. در نتیجه مسواک زدن و غرق کردن پروتز در محلول تمیز کننده باعث رفع کامل پلاک و باکتری ها نمی شود. باکتری هایی که روی دندان مصنوعی اکریلیک باقی بمانند می توانند به سرعت تکثیر شوند و موجب عفونت و نفس بد بو شوند. برای تمیز کردن دندان پرسلین باید مراقبت بیشتری داشته باشید زیرا در صورت وارد شدن فشار بیش از حد یا افتادن روی زمین، حتما آسیب می بینند.

سایر ملاحظات:

دندان مصنوعی اکریلیک بی صدا تر است و از این نظر بیشتر شبیه دندان طبیعی است. اما دندان پرسلین در هنگام جویدن کمی صدا می دهد. هر دو برای اطمینان از تراز بودن به معاینه توسط دندانپزشک نیاز دارند اما دندان اکریلیک سریع تر فرسوده می شود.

منبع:

livestrong

مطالب مشابه

4 پاسخ

 1. دوماه است دندان مصنوعی کامل گذاشته ام اماهنوز تمام لپ چپم می رود زیر دندانها .یک خط مثل طاول به وجود امده؟وهمان سمت چپ هم بزاق بیشتری تولیدمیشود؟چه کار باید بکنم؟ایا اگر من ازشکل دندانهای پائین راضی نباشم چاره ای هست؟

 2. باسلام.خانم36ساله ای هستم.اکثر دندانهام یا روکشند یا پرشده.3ماه پیش،ریشه دندان3 بالاهم اشتباهی توسط دکتربه جای 5 کشیده شد!!! حدودا پنج ریشه کشیدنی دیگر هم دارم که قابل نگهداری نیست.لذا چند روزیست 5و7بالا را هم کشیدم.
  به نظرتون 3 را ایمپلنت کنم و برای بقیه از متحرک استفاده کنم؟یا همه را متحرک چند تایی بزارم؟یا اصلا بگید من چه کنم قبل از اینکه از تاب فکر و خیال دق کنم!!!!
  پیشاپیش از مساعدتون کمال تشکر را دارم.

 3. سلام وقت به خیر
  من چندین دندان درفک بالاسمت چپ ومابقی خالی وهمین طور چندین دندان در فک پایین سمت راست ومابقی خالی دارم که برای قسمتهای خالی ازمتحرک پارسیل استفاده کردم
  ومشکلی که هم اکنون دارم این است که به دلیل تحلیل استخوان فک وافتادگی عضلات صورت و ظاهری مسن ترپیدا کرده ام.
  و تراز لثه ام بهم ریخته وهنگام لبخند زدن دندانهایم نامتقارن ونمای کج گرفته وهمین طور فرم لبم راکج وبهم ریخته است .

  والان سوالی که دارم ، میخواهم بیینم آیااصلاح شدنی است این عیب(یعنی امکان استفاده ازمتحرک پارسیل جدیدی که هم ترازکندودندانهایم راکج نشان ندهد) وهمین طور میخواهم روی دندانهای خودم کامپوزیت انجام دهم وکمی تغییرفرم وتغییر رنگ داشته باشم هست
  وسوال اصلی اینکه اول چه مرحله ای ازکارمیبایست انجام شود؟
  متحرک پارسیل یا کامپوزیت ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *