ریمینرالیزاسیون دندان: پیشگیری از پوسیدگی دندان

فهرست مطالب

ریمینرالیزاسیون دندان به موضوع داغی در دهه اخیر تبدیل شده است. بسیاری از افراد از خود می پرسند آیا در شروع مراحل پوسیدگی امکان بازگرداندن مواد معدنی دندان وجود دارد؟ پاسخ ساده به این سوال بله است، اما این پاسخ ساده کافی نیست. زمانی که به ریمینرالیزاسیون دندان فکر می کنیم، سوالات زیادی مطرح می شود.

 • آیا ریمینرالیزاسیون دندان واقعی است؟
 • آیا این روش از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند؟
 • چه چیزی باعث دیمینرالیزه دندان می شود؟
 • چگونه می توان پوسیدگی دندان را معکوس کرد؟
 • این امر چه تاثیری در نرمی مینای دندان دارد؟

ریمینرالیزاسیون دندان چیست؟

ریمینرالیزاسیون دندان یک روند طبیعی است که توسط آن مینای دندان ترمیم می شود. این روند هر روز رخ می دهد و نرخ آن به شدت به رژیم غذایی شما بستگی دارد.

درست است.

بدن شما به طور طبیعی سطح دندان های شما را هر روز بازسازی می کند. با این حال، ریمینرالیزاسیون دندان روندی است که هر روز همراه با دیمینرالیزه رخ می دهد. اینکه شما به پوسیدگی دندان مبتلا شوید یا نه، به این بستگی دارد که کدامیک سرعت بیشتری دارد.

بنابراین، ریمینرالیزاسیون دندان روند پویایی است. شاید برایتان جالب باشید که بدانید سطح دندان متخلخل است. سطح بیرونی آن با حفره های کوچک و بی شماری پوشیده شده است. این امر ورود مواد معدنی و مواد دیگر به مینای دندان را تسهیل می کند. درست به همین ترتیب است که قهوه و چای باعث تغییر رنگ دندان می شوند.

این ویژگی ریمینرالیزاسیون دندان را نیز تسهیل می کند. کلسیم، فسفات و دیگر مواد معدنی موجود در بزاق دهان به طور مستقیم به دندان می چسبند و مینای دندان را تقویت می کنند. به طور مشابه، اسیدها نیز در دهان تولید می شوند و با نفوذ به حفره های دندان باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شوند.

برای ریمینرالیزاسیون دندان باید وجود مواد معدنی در بزاق دهان افزایش یابد و در عین حال، محیط اسیدی دهان تعدیل شوند.

اما این تنها بخشی از داستان است.

به یاد داشته باشید که ریمینرالیزاسیون دندان از درون نیز حمایت می شود.

آناتومی دندان از سه لایه تشکیل شده است. لایه میانی، تحت عنوان عاج، زمانی که احساس می کند دندان دچار پوسیدگی شده است، مواد مغذی بیشتری دریافت می کند. این لایه مقداری از مواد را برای خود نگه می دارد و بقیه را به مینای دندان می دهد. این امر در ریمینرالیزاسیون دندان بسیار مهم است.

با این حال، تشدید روند دیمینرالیزه دندان باعث می شود که تمامی این دفاع ها شکست خورده و دندان در نهایت دچار پوسیدگی شود. هر چه آسیب بیشتر باشد، شانس ریمینرالیزاسیون دندان کاهش می یابد.

بهترین راه برای استفاده موثر از این روند، پیشگیری به جای درمان است.

ریمینرالیزاسیون دندان یک روند مداوم در دهانی سالم است. به همین دلیل است که بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه برای معاینه تاکید می شود.

منافع ریمینرالیزاسیون دندان چیست؟

درک منافع معکوس کردن روند پوسیدگی دندان ساده است. دیگر دچار پوسیدگی دندان نخواهید شد. هر کسی به دنبال این است. با این حال، مزایای آن به همین محدود نیم شود.

ریمینرالیزاسیون دندان می تواند:

 • حساسیت دندان را کاهش دهد.
 • دندان درد در اثر پوسیدگی دندان را از بین می برد
 • عملکرد دندان آسیب دیده را به آن می بخشد.
 • هزینه های دندانپزشکی را کاهش می دهد.

برای ریمینرالیزاسیون دندان چه باید کرد؟

استفاده از ریمینرالیزاسیون دندان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ساده است.

به هر روی، بدن شما به صورت روزانه این کار را انجام می دهد. اما به هر حال نقش خود را فراموش نکنید. با گام های ساده می تواند ریمینرالیزاسیون دندان به حداکثر برسانید و در عین حال روند دیمینرالیزه شدن دندان را تا حد ممکن کاهش دهید.

اگر در این راه ثابت قدم هستید، این سه گام را فراموش نکنید:

 • از یک رژیم غذایی سالم تبعیت کنید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
 • از محصولات موثر در ریمینرالیزاسیون دندان استفاده کنید.

رژیم غذایی مفید برای ریمینرالیزاسیون دندان چیست؟

این اولین و مهم ترین گام است. یک رژیم غذایی سالم و مفید می تواند به طور کلی از پوسیدگی دندان پیشگیری کند.

 • از یک رژیم غذایی حاوی غلات کامل استفاده کنید.
 • از مکمل ویتامین D استفاده کنید. این ویتامین در جذب کلسیم، فسفر و دیگر مواد معدنی مفید برای ریمینرالیزاسیون دندان مهم است.
 • از مکمل های مناسب استفاده کنید. مانند استخوان، دندان نیز به مکمل کلسیم، فسفر و منیزیم نیاز دارد.
 • از رژیم غذایی حاوی شکر فرآوری شده پرهیز کنید.
 • از رژیم های غذایی حاوی مواد اسیدی دوری کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان چه تاثیری در ریمینرالیزاسیون دندان دارد؟

شاید حالا فکر می کنید، رعایت بهداشت دهان و دندان به اندازه رژیم غذایی در ریمینرالیزاسیون دندان تاثیر ندارد. اما این طور نیست. باکتری های موجود در دهان می توانند از هر ماده غذایی موجود در دهان شما تغذیه کنند و اسید تولید کنند. مواجهه طولانی مدت دندان و اسید برای مینای دندان مضر است. رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می شود که روند دیمینرالیزه شدن دندان کاهش یابد. کند شدن از دست رفتن کلسیم و دیگر مواد معدنی از دندان مهم است. بنابراین، با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به استحکام دندان های خود کمک کنید.

کدام محصولات دهان و دندان به ریمینرالیزاسیون دندان کمک می کنند؟

سال هاست که محصولات حاوی فلوراید در خط اول مبارزه با باکتری های مضر برای دندان حضور دارند. با این حال، اخیرا محصولات حاوی کلسیم فسفات آمورف (ACP) نیز به بازار معرفی شده اند که به اثربخشی هر چه بیشتر فلوراید و جذب کلسیم توسط دندان کمک می کنند.

پودر دندان نیز محصول دیگری است که به ریمینرالیزاسیون دندان کمک می کند. در مطالب پیشین به این موضوع پرداخته ایم. توصیه می کنیم مطلب ما در مورد این محصول را مطالعه کنید.

دندانپزشک نیز می تواند از طریق فلوراید تراپی و اعمال وارنیش فلوراید روی دندان به معکوس شدن روند پوسیدگی دندان و بهبود ریمینرالیزاسیون دندان کمک کند.

نتیجه گیری:

بهداشت دهان و دندان از رحم مادر شروع می شود. بنابراین، مصرف مکمل هایی مانند کلسیم و ویتامین D برای مادر و نوزاد ضروری است. عادات بهداشت دهان و دندان را از نوزادی در فرزند خود تثبیت کنید. هر روز به مقدار کافی آب بنوشید تا از خشکی دهان جلوگیری کنید. سالم زندگی کنید، به اندازه کافی بخوابید و از استرس دوری کنید. اگر به نوشیدن نوشابه علاقه دارید، آن را با نی بخورید و سریع قورت دهید تا آنکه آرام آرام بخورید و در دهان نگه دارید. هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا پوسیدگی دندان در مراحل اولیه متوقف شود.

منبع:

authoritydental

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *