روکش دندان: موارد استفاده و مزیت ها

ظاهر هر فرد تا حد زیادی به وضعیت دندان های وی بستگی دارد. هر چند ممکن است عده ای این مسئله را انکار کنند، اما قسمتی از قضاوت افراد از فرد روبه رو و تازه وارد در نگاه اول بر اساس ظاهر دندان های وی انجام می گیرد. دندان های بدشکل برای هیچ کس مطلوب نیستند. خوشبختانه امروزه طیف وسیعی از گزینه ها برای رفع ظاهر نامناسب و مشکلات دندانی در اختیار بیماران قرار دارد. یکی از این گزینه ها روکش دندان است.

موارد استفاده:

روکش دندان در اغلب وضعیت های دندانپزشکی حضور موثری دارند. برای ترمیم دندانی که دچار شکستگی، آسیب دیدگی یا پوسیدگی شده، و جهت اصلاح بدشکلی دندان یا حتی برای پوشاندن دندانی که به شدت تغییر رنگ داده، روکش های دندانی راه حلی مناسب و با دوام طولانی هستند.

روکش دندان روی دندان طبیعی فرد قرار داده می شوند تا ظاهر، استحکام، شکل و اندازه آن را حفظ کنند. زمانی که روکش در محل موردنظر قرار داده شد، مانند یک سرپوش کاملا محل را پوشانده و قسمت های قابل رؤیت دندان طبیعی را پنهان می کند.


نیاز به معاینه تخصصی دندانپزشکی دارید؟


همین الان کلیک کنید و نوبت بگیرید

روکش های تمام سرامیکی (پرسلن ها):

روکش های تمام سرامیک یا پرسلن ها ظاهری کاملا طبیعی به دندان می دهند. مواد مورد استفاده در روکش های پرسلن، مات (بسیار شبیه مینای دندان طبیعی) بوده و اندازه، شکل و رنگ آن را می توان کاملا با دندان های دیگر فرد تطبیق داد تا لبخند فرد، ظاهری بدون نقص داشته باشد.

نحوه کارگذاری روکش دندان:

برای جایگذاری روکش ها دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز است. جلسه اول شامل بررسی و آماده سازی دندان می شود. ممکن است لازم باشد از دندان ها عکس اشعه ایکس بگیرید تا وجود هرگونه پوسیدگی یا آسیب به ریشه مشخص شود. سپس دندان برای جایگذاری روکش آماده می شود. در مرحله بعد، از دندان موردنظر و دندان های مجاور قالب گرفته می شود.این قالب به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده شده و در آنجا سازندگان روکش های سرامیکی، بر اساس ابعاد قالب، روکش دندان را می سازند. در عین حال، رنگ روکش را کاملا هماهنگ با رنگ طبیعی دندان فرد طراحی می کنند. تا زمانی که روکش دائم آماده شود، روکشی موقت روی دندان فرد قرار داده می شود.

در طول جلسه دوم، اندازه و تناسب روکش تست می شود. همچنین روکش به طور کامل بررسی می شود تا در هنگام جویدن تداخلی ایجاد نکرده و عملکرد مناسبی داشته باشد. زمانی که درستی همه موارد چک شد، روکش جدید به صورت دائم در محل چسبانده می شود.

دلایل استفاده از روکش دندان:

موارد زیر، از عمده دلایل استفاده از روکش دندان در حوزه دندان پزشکی هستند:

  • پوشاندن ایمپلنت دندانی
  • پوشاندن دندانی که به شدت تغییر رنگ داده
  • پوشاندن دندان بدشکل
  • ایجاد بریج دندانی در محل
  • ترمیم دندان شکسته یا آسیب دیده
  • جلوگیری از آسیب های بیشتر یا شکستگی در دندان های ضعیف
  • کنار هم نگهداشتن دندان ترک خورده
  • پوشاندن و حمایت از دندانی که به طور قابل ملاحظه ای دارای پوسیدگی است و یا دندانی که بیشتر قسمت های آن پر شده است.

منبع

drlauriesmiles

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *